Its OK To Be Different

It isO.K. to be Different by: PREP PROGRAM

תקציר למורות ולגננות המשלבות ילדי דאון בכיתתן ורוצות להסביר לילדי הכיתה על התסמונת. ניתן להוביל את התלמידים בעזרת דיון על מנת שיחלקו את ניסיונם לגבי נכים עם שאר ילדי הכיתה. יתכן שלהרבה מהם לא ניתנה הזדמנות ללמוד עם ילד בעל תסמונת דאון או עם ילד אחר שסובל מנכות כלשהי. על מנת לעורר דיון אנו מציעים לך המורה או הגננת לצפות בסרטון. חשוב מאוד גם שתדברי עם הורי הילד באם להשאיר אותו בכיתה בזמן הדיון או לא. יתכן שהם אף ירצו להשתתף בדיון שבכיתה.

להלן הצעות לדיון בכיתה:

מהי נכות?

אילו סוגי נכויות אנחנו מכירים? (שכלי, גופני או שניהם).
האם מישהו מכיר אדם או ילד נכה?
איך לדעתכם ההרגשה כשסובלים מנכות כלשהי?(למשל להשתמש בכיסא גלגלים או להיות עיוור)
כיצד אנשים הופכים לנכים? תאונה או מצב גנטי.
האם מישהו שמע אי פעם על הנכות שנקראת תסמונת דאון?

מהי תסמונת דאון?

תסמונת דאון היא הסוג הכי שכיח של טעות בכרומוזומים אצל בני אדם. אנחנו עדיין לא ממש יודעים מדוע זה קורה; לאנשים בעלי תסמונת דאון יש כמה קווי דמיון. למשל העיניים שלהם קצת מלוכסנות; האוזניים שלהם קצת יותר קטנות. האף שלהם קצת יותר שטוח וגם קשה להבין את דיבורם. הם גם מתעייפים יותר מהר וקשה להם להישאר בקצב הכיתתי כי יש להם מתח שרירים נמוך והשרירים שלהם רפויים יותר. לאנשים עם תסמונת דאון יש פיגור שכלי ברמה כזו או אחרת. 

כיצד מתרחשת התסמונת הזו?

יש המון המון תאים בגוף שלנו (טריליון). בכל תא יש 23 זוגות של כרומוזומים ובסה"כ 46. לאדם עם תסמונת דאון יש עוד כרומוזום 21 ולכן בסך הכל יש לו 47 כרומוזומים. הכרומוזומים הם המפה של הגוף. הם מכתיבים מי אתה – בן או בת, מהו צבע השיער שלך וצבע העיניים אם אתה גבוה או נמוך, מה אתה אוהב ומה לא וגם מה מעניין אותך. הכרומוזום מספר 21 הנוסף נותן ל"מפת הדרך" הזו עוד אינפורמציה ולכן זה עושה את האדם עם התסמונת קצת אחר. רוב ילדי תסמונת דאון נולדים לאמהות צעירות מגיל 35 למרות שהסיכוי ללדת תינוק עם התסמונת בגיל מבוגר יותר גדל. בישראל נולדים בערך 100 - 120 ילדים עם תסמונת דאון כל שנה. בדרך כלל התסמונת הזו מופיע אחת ל- 750 לידות; רק 35% מהתינוקות עם התסמונת הזו באמת נולדים כל השאר לא. אם את מראה לתלמידים את הוידיאו אפשר לשאול אותם מה הם למדו מהצפייה. אם עולות שאלות שאין לך עליהן תשובה תגידי לתלמידים שאת תבררי ועוד תספרי להם בהמשך. ארגון ית"ד יוכל לתת לך חומר שיענה על שאלות נוספות לגבי ילדים עם תסמונת דאון.

 

מיתוס מספר 1:

אתה יכול לחלות בתסמונת דאון. מכיוון שתסמונת דאון זהו מצב גנטי אי אפשר לחלות בזה או להידבק בזה. 

מיתוס מספר 2:

קוראים לזה תסמונת דאון כי פניו של הילד מתוחים קצת למטה. תסמונת דאון זה על שמו של ד"ר דאון שגילה את התופעה הזו ב- 1866. הוא ראה שקבוצה מסוימת של אנשים הם בעלי כמה תכונות דומות כגון: אף קטן ושטוח; אוזניים קטנות; עורף רחב; עיניים מלוכסנות ופה קטן;

מיתוס מספר 3:

ניתן לרפא תסמונת דאון.

עד היום אין תרופה לתסמונת דאון כי זהו מצב גנטי. יש כמה בעיות בריאות לילדי דאון שאותן כן ניתן לרפא. למשל: מום בלב או בעיות בראייה ושמיעה. לילדי דאון יש מערכת חיסונית חלשה יותר ולכן הם לפעמים סובלים מזיהומים ומדלקות וקצת יותר רגישים.

מיתוס מספר 4:

ילדים עם תסמונת דאון שייכים לבתי ספר מיוחדים.

ילדי דאון זקוקים לעזרה מיוחדת על מנת ללמוד. הם יכולים בכל זאת ללמוד עם ילדים מסביבתם. לפני 20 שנה ילדי דאון הושמו במוסדות סגורים וכך הופרדו מאחיהם ומילדי השכונה שלהם. כיום הורים יכולים לבחור מתוך כמה אפשרויות חינוכיות עבורם. יותר ויותר תלמידים עם דאון לומדים בבתי הספר שבהם לומדים אחיהם.

מיתוס מספר 5:

ילדים עם תסמונת דאון לא מסוגלים ללמוד.

לרוב ילדי תסמונת דאון יש פיגור קל או בינוני למרות שהיכולת השכלית של הילדים הללו היא מאוד רחבה. ניתן לצפות מהם ללמוד; הם יכולים לקרוא ולכתוב. זה לוקח להם יותר זמן ללמוד והם זקוקים לעזרה. הרבה מאוד מתבגרים עם תסמונת דאון יכולים לנהוג באוטו, גרים בדירות משלהם, מתחתנים ויש להם חשבון בנק.

מיתוס מספר 6:

ילדים עם תסמונת דאון הם תמיד שמחים.

זה לא הוגן לחשוב שילדים עם תסמונת דאון הם כולם אותו דבר, בדיוק כפי שלא כל האנשים הגבוהים הם שחקני כדורסל. כולנו יורשים תכונות מההורים שלנו – אישיות, תווי פנים, צבע שיער ועיניים. לכמה ילדים עם תסמונת דאון יש אופי טוב ונוח אך אחדים יכולים להיות עקשנים, אגרסיביים, סקרנים וכד'. כל אחד מאתנו מיוחד!